Sotul meu vrea sa inregistreze oficial apartamentul pe numele lui

7 martie 2019 25

Ajutati-ma va rog cu un sfat. Sotul meu vrea sa inregistreze oficial apartamentul pe numele lui dar se teme ca o sa fie arestat din cauza amenzilor rutiere si a creditului (creditul este activ, il achita). Este posibil asa ceva?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Olga,
Chiar dacă soțul dorește sa înregistreze bunul imobil pe numele lui acesta va fi proprietate comună a ambilor soți. Totuși, va recomand să vă adresați cu o cerere comună la Centrul multifuncțional al Agenției Servicii Publice să solicitați ca și dvs sa fiți menționata ca proprietar dacă nu faceți... mai detaliat asta din start la înregistrarea contractului.

Protejați-vă dreptul de proprietate ca în eventualitate să suportați mai puține cheltuieli.

Trebuie sa știți ca executorul judecătoresc este în drept să aplice sechestru pe bunuri până la stingerea integrală a amenzilor, onorariului și cheltuielile procedurii de executare în caz ca nu achita amenzile benevol.

8 martie 2019