Sotul nu-mi da pace dupa divort

13 iulie 2017 87

Buna. Am divortat de sotul meu in anul 2014, iar pina in prezent nu ma lasa in pace. Avem un copil comun de 5 ani si locuieste cu mine si de fiecare data cind are ocazia ma insulta, ma injura. Am primit deja de 2 ori tratament din cauza stresului pe care mi-l provoaca el. Ce pot face ca sa ma lase in pace, sa se limiteze doar la copil si atit pentru ca am nevoie de sanatate pentru a-mi creste copilul. Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

1. Scrieti plângere la poliţie, asiguraţi-vă cu martori, înregistrări video. Asta va duce doar la sancţionarea contranvenţională a fostului soţ.
2. Depuneţi cerere de eliberare a ordonanţei de protecţie conform art. 318.1 şi următoarele din Codul de procedură civilă şi cereţi instanţei să-i stabilească interdicţie să se apropie de domiciliu.

13 iulie 2017