Sotul nu-mi intoarce certificatul de casatorie si de pe cel de nastere al copilului

7 august 2018 32

E posibil ca asa-zisul sot, fiind in Marea Britanie, sa fi dat la divort acolo unde este? Fiind la el certificatul de casatorie si cel al copilului, l-am rugat sa-mi intoarca documentele, dar el refuza. Ce sa fac in acest caz? In baza certificatelor trebuie sa ridic pasaportul copilului si sa plecam la mare peste o saptamina. Ce sa fac? Va rog un sfat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Dacă aveți nevoie de acele acte în mod urgent, puteți solicita de la Oficiul Stării Civile eliberarea duplicatelor de pe acte, iar apoi să vă clarificați cu originalele deja. Dacă apare întrebarea motivului solicitării duplicatelor, ați putea invoca pierderea lor (conform prevederilor art. 8 alin. (1) din Legea... mai detaliat privind actele de stare civilă).

În privința divorțului, nu ar fi fost posibil ca soțul d-voastră să depună în Marea Britanie cerere de desfacere a căsătoriei pe cale judecătorească.

Succese!

7 august 2018