Sotul nu vrea sa achite pensia alimentare copilului si mamei

6 martie 2017 33

Sunt divortata de 1 an si s-a hotarat la judecata ca sotul sa achite pensie alimentatra - pina la virsta de 3 ani mamei si copilului - pana la 18 ani? El insa nu achita. Ce sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dacă există o hotărâre judecătorească definitivă privind încasarea pensiei de întreținere, prezentați titlul executoriu unui executor judecătoresc care va urmări silit veniturile salariale ale debitorului întreținerii (fostul soț), alte venituri ale acestuia, depunerile bancare, precum și bunurile mobile și imobile care, potrivit legii, pot fi urmărite. Pensia de întreținere va... mai detaliat fi încasată inclusiv pentru perioada anterioară în care debitotul s-a eschivat de la plata acesteia.

7 martie 2017