Sotul poate cere in instanta micsorarea pensiei alimentare?

10 septembrie 2019 151

Buna ziua! Am un copil de 6 luni, iar sotul are 2 copii minori dintr-o casatorie anterioara, carora le plateste pensie alimentara in marime de 33%. El poate cere in instanta micsorarea pensiei alimentare si cat va fi noua marime?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Răspunsul la întrebarea Dvs îl regăsiți în Codul familiei la articolul expus mai jos.

Articolul 75. Cuantumul pensiei de întreţinere încasate pentru copilul minor.
(1) Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri... mai detaliat ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi copii.
(2) Cuantumul cotelor stabilite la alin.(1) poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante.
(3) În cazul în care unii copii rămîn cu un părinte, iar alţii - cu celălalt, pensia de întreţinere plătită în favoarea părintelui mai puţin asigurat se stabileşte într-o sumă bănească fixă, determinată conform art.76.

10 septembrie 2019