Sotul poate sa-mi ia copilul?

7 octombrie 2018 24

Buna ziua. Am plecat peste hotare si am lasat copilul in grija mamei mele, fara procura, pentru ca tatal ramasese in tara. Peste 2 saptamani el tot a plecat din tara. Acum, daca se intoarce in tara inaintea mea, el poate sa-mi ia copilul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Irina,
Dvs sunteți divorțată de tatăl copilului și exista o hotărâre judecătorească prin care s-a stabilit domiciliul copilului cu Dvs.?
Chiar dacă exista o asemenea hotărâre tatăl copilului la fel are dreptul sa ia copilul în locuința sa, acesta la fel ar putea rămâne peste noapte la el.
Vă puteți adresa la... mai detaliat autoritatea tutelară pentru stabilirea unui grafic de întrevederi cu copilul pentru tată.

7 octombrie 2018