Soțul supraviețuitor rămâne unicul proprietar al casei?

4 iunie 2023 41

Bună ziua. Cumnata mea, adică soția fratelui meu, a decedat recent. În timpul căsătoriei, ei au cumpărat o casă, iar în acte ambii sunt coproprietari (cumnata cu o cotă de 70%, fratele - 30 %). Ei au împreună o fetiță minoră, însă cumnata decedată mai are o fiică majoră din căsătoria anterioară. Spuneți-mi, vă rog, fratele meu rămâne unicul proprietar al casei? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Răspunsul este-nu.
Fiica din căsătoria anterioară este și ea moștenitor, în cazul în care defuncta nu a lăsat testament.

5 iunie 2023