Sotul v rea sa ia copilul mic la el acasa pentru mai multe zile

16 mai 2023 49

Buna. Suntem casatoriti, dar nu mai locuim impreuna de jumatate de an. Avem 2 copii, unul de 2 ani si celalalt de 2 luni. Ii permit sotului, de fiecare data cand revine din strainatate, sa viziteze copiii, chiar sa stea zile intregi la noi acasa cu ei. Acum insa imi cere sa ia copilul de 2 ani la el acasa pentru cateva zile. Eu nu vreau sa-i permit asa ceva, deoarece copilul a stat doar cu mine si s-a obisnuit in acest fel. Ma tem ca nu se va simti bine intr-un mediu nou, cu bunicii (parintii sotului) pe care abia daca-i cunoaste. Pot, prin urmare, sa-i interzic sotului sa ia copilul de acasa pentru mai mult timp?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Puteți motiva că copilul este prea mic și are nevoie de îngrijire specială. Dvs îi permiteți să-l viziteze în prezența Dvs.

17 mai 2023
  • Jurisconsult

Buna Mariana, DVS sunteți în drept să apelați la organul de tytelă din raza domiciliului, ca un specialist să discute cu tata copiilor și să-i atențiooneze consecințele, care pot să aibă loc în așa caz.

17 mai 2023