Specificarea in contract a unui pret diferit de cel real

15 ianuarie 2020 72

Buna ziua. Urmeaza sa procuram un apartament cu reparatie in bloc nou. Agentul care se ocupa de vanzarea acestuia ne-a spus ca daca dorim si e in avantajul nostru (pentru ca am plati mai putin serviciile notarului) sa specificam in contract o suma cu 5 mii mai putin si ca apartamentul e in vatianta alba. Pentru ca am "acceptat", proprientarul ne-a mai cedat (1.500€) din pretul bunului. Intrebarea mea: asa ceva este legal? Este posibil sa fim fraudati in vreun fel? Pot ei astfel ascunde niste probleme legate de apartament/bloc? Daca achitam toata suma in numerar, cum procedam? Banii se dau in prezenta notarului, fiind numarati pe loc? Multumesc!

Jurist comments 1

  • Avocat

Bună ziua, în cazul dvs. Maria, vă sugerez sa solicitații copii de pe actele apartamentului și să va prezentați la un jurist pentru a va consulta.

16 ianuarie 2020