Spuneti-mi, va rog, ce trebuie sa cer in instanta

23 octombrie 2017 99

Am depus cerere de demisie acum o luna. Angajatorul nu elibereaza carnetul de munca si nici nu-mi face cunostinta cu ordinul cu privire la eliberare, chiar daca de 3 ori am cerut in scris sa mi se aduca la cunostinta ordinul, iar de doua ori am mers in persoana. Ce sa fac?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Depuneti o plingere la Inspectia Teritoriala a Muncii ...pentru constatarea acestor incalcari , iar ulterior va adresa-ti in instanta pentru incasarea compensatiei pentru aceasta perioada , cit si prejudiciul moral !

24 octombrie 2017
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Conform legii, punctele 70-71, Hotarîrea Guvernului Nr. 1449 din 24.12.2007 privind carnetul de munca:
70. La încetarea contractului individual de muncă încheiat cu salariatul, unitatea este obligată să-i elibereze acestuia carnetul de muncă în ziua eliberării, efectuînd înscrierea de eliberare în... mai detaliat modul stabilit. Expedierea carnetului de muncă prin poştă se permite numai în cazul în care unitatea are consimţămîntul în scris al salariatului sau reprezentantului său legal.
71. Dacă eliberarea carnetului de muncă este reţinută din vina angajatorului, salariatului i se plăteşte salariul mediu pentru tot timpul absenţei forţate de la lucru, cauzate de imposibilitatea angajării la altă unitate după eliberarea din serviciu  din motivul lipsei carnetului de muncă.

24 octombrie 2017