Srl in R.M. cu afacere in SUA

10 iulie 2017 184

Buna ziua. Vreau sa vînd produse din China sau din alta tara pe o platforma online din SUA. Daca am SRL in R.M. (are alt domeniu de activitate, pot sa-l modific?) - care sunt conditiile legale si taxele pentru un astfel de business? Multumesc!

Jurist comments 5

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresati o cerere la CIS.md stefan cel mare 83 pentru modificarea domeniului de activitate !
Pentru taxe si impozite kai bine sa va angajati un contabil care va duce evidenta necesara!

10 iulie 2017
Maxim Macovei
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Stimate Anaid,

În conformitate cu prevederile pct.1, art. 10 din Legea Nr. 845 din 03.01.1992 cu privire la antreprenoriat și întreprinderi, întreprinderea este în drept să practice orice genuri de activitate, cu excepția celor interzise de lege. Pentru a practica un gen de activitate, nu este neapărat să-l indicați în... mai detaliat actele constitutive ale companiei și să cheltuiți bani pe modificarea actelor la CÎS.

În același timp, Vă atrag atenția, că este important să examinați foarte atent lista din alin. (1), art. 8 din Legea Nr. 451 din 30.07.2001 privind reglementarea prin licențiere a activității de întreprinzător (accesați linkul:http://lex.justice.md/md/313293/, citiți toate genurile de activitate supuse licențierii din articolul 8, alin. (1)). Respectiv, dacă genul de activitate al companiei Dvs., nu se regăsește în lista din art. 8, alin. (1) din legea sus-menționată, nu mai este necesar să schimbați, adăugați genuri de activitate la CÎS (veți avea doar cheltuieli suplimentare). Dacă totuși veți practica un gen de activitate supus licențierii, atunci îmi puteți adresa întrebări suplimentare pe adresa mea de e-mail - maxim.macovei@gmail.com, în așa caz voi depune eforturile necesare pentru a Vă explica cu lux de amănunte procedura licențierii, suplimentar în această ipoteză va fi nevoie să introduceți și modificări în actele constitutive la CÎS.

Dacă aveți întrebări suplimentare, nu ezitați să mă contactați.

10 iulie 2017
Maxim Macovei
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Pentru a Vă da un răspuns exact în privința condițiilor legale și a taxelor pentru business, rog să specificați mai jos sau la adresa mea de e-mail, ce activitate concret intenționați să desfășurați.

10 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Intr-adevar, nu este necesar sa modificati genul de activitate la Camera Inregistrarii de Stat. Totusi, ar trebui sa studiati conditiile legale din SUA pentru a putea desfasura aceasta activitate.

11 iulie 2017
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Legislatia din Moldova nu este foarte comoda pentru a desfasura un asemenea business (procurari de bunuri in China si vanzari ale acestor bunuri in toata lumea). Daca platiti pretul bunurilor furnizorului chinez din Moldova, va trebui sa importati bunurile in Moldova inainte de a le exporta cumparatorilor online din toata... mai detaliat lumea. Pentru a le importa in Moldova, trebuie sa le aduceti fizic in Moldova si sa platiti TVA 20% plus taxe vamale si, pe unele bunuri, accize (intre 5% si 50% taxe de import).

12 iulie 2017