SRL-ul fondat pana la casatorie se partajeaza la divort?

8 aprilie 2017 128

Daca inainte cu 2 luni de nunta eu imi deschid un srl, iar dupa 8 ani de trai impreuna eu cer divortul, cind se face partajarea averii se ia in calcul si srl? Sau srl ramane al meu oricum?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

SRL ramâne al Dvs.
Conform art. 372 alin. (1) Cod civil, (1) Bunurile care au aparţinut soţilor înainte de încheierea căsătoriei, precum şi cele dobîndite de ei în timpul căsătoriei în baza unui contract de donaţie, prin moştenire sau în alt mod cu titlu gratuit, sînt proprietatea exclusivă a soţului căruia... mai detaliat i-a aparţinut sau care le-a dobîndit.
Totuși, conform alin. (3) Bunurile fiecăruia dintre soţi pot fi declarate proprietate a lor comună în devălmăşie dacă se constată că în timpul căsătoriei s-au făcut din mijloacele lor comune investiţii care au sporit simţitor valoarea acestor bunuri.

9 aprilie 2017