срок давности долга. Termenul general de prescripţie.

18 septembrie 2018 32

добрый день, ситуация такая - есть долг по ЖКХ, в 2013 году, по тогдашнему долгу было решение суда о взыскании (истец ÎMGFL). долг не был взыскан, и теперь (2018г) все тот же ÎMGFL подал еще раз в суд. имеет ли человек право просить суд о вычете и не взыскании части текущего долга равного прошлому решению, исходя из того что срок давности 3 года от того решения уже прошел? заранее спасибо за ответ.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bina ziua,
În cazul existenței unei hotărâri privind încasarea sumei, pentru un anumit termen, nu e posibil prin o nouă cerere de solicitat sumele deja dispuse prin hotărâre.
În caz că hotărârea nu a fost executată în termen de 3 ani, atunci se aplica termenul de prescripție.
Sigur urmeaza a fi luat în... mai detaliat calcul ca titlul executoriu să nu fi fost înaintat spre executare, atunci prescripția nu se aplică.
Sunt mai multe nuanțe, totul depinde expres de situație. În caz că prin noua cerere se invocă o datorie pe marginea căreia este o hotărâre, prezentați instanței hotărîrea inițială, urmînd a fi respinse pretențiile care se suprapun.

18 septembrie 2018