Срок заключения - с момента ареста или приговора?

10 martie 2017 28

Меня закрыли 2011 году. Признался в 5 преступлениях. По последнему суду в 2012 году в декабре месяце мне дали 6 лет лишения свободы, но мне почему-то срок считают не с 2011 года, а с 2012 года, по последнему приговору. Есть адвокаты которые могли бы мне помочь с этим разобраться?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Natalia Lepilov
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Алексей, в принципе, в тексте приговора суда должен быть указан срок с которого исчисляется срок отбывания наказания (ст.389 УК), который вы могли обжаловать. Для того чтобы вам ответить необходимо изучить приговоры в отношении вас и документы о предварительном аресте. Обратитесь к любому адвокату или попросите о помощи государственного защитника -... mai detaliat http://www.cnajgs.md/ru.

14 martie 2017
  • Jurisconsult

Dl. , eu am să răspund în limba de stat, consultați lega art 389. Sentinţa de condamnare
(1) Sentinţa de condamnare se adoptă numai în condiţia în care, în urma cercetării judecătoreşti, vinovăţia inculpatului în săvîrşirea infracţiunii a fost confirmată prin ansamblul de probe cercetate de instanţa... mai detaliat de judecată.
(2) Sentinţa de condamnare nu poate fi bazată pe presupuneri sau, în mod exclusiv ori în principal, pe declaraţiile martorilor depuse în timpul urmăririi penale şi citite în instanţa de judecată în absenţa lor.
(3) Declaraţiile martorilor depuse în timpul urmăririi penale pot fi puse la baza sentinţei de condamnare numai în ansamblu cu alte probe suficiente de învinuire şi cu condiţia că, la urmărirea penală, a avut loc confruntarea cu bănuitul, învinuitul sau că martorul a fost audiat în condiţiile art.109 şi 110, în cazul în care inculpatul nu a participat la confruntare cu acest martor în cadrul şedinţei de judecată.
[Art.389 al.(3) introdus prin LP264-XVI din 28.07.06, MO170-173/03.11.06 art.781; al.(3)-(5) devin al.(4)-(6)]
(4) Sentinţa de condamnare se adoptă:
1) cu stabilirea pedepsei care urmează să fie executată;
2) cu stabilirea pedepsei şi cu liberarea de executarea ei în cazul amnistiei conform art.107 din Codul penal şi în cazurile prevăzute în art.89 alin.(2) lit.a), b), c), e), f) şi g) din Codul penal;
3) fără stabilirea pedepsei, cu liberarea de răspundere penală în cazurile prevăzute în art.57 şi 58 din Codul penal, cu liberarea de pedeapsă în cazul prevăzut în art.93 din Codul penal sau al expirării termenului de prescripţie.
(5) La adoptarea sentinţei de condamnare cu stabilirea pedepsei care urmează să fie executată, instanţa stabileşte categoria pedepsei, mărimea ei şi începutul calculării termenului executării pedepsei.
(6) La adoptarea sentinţei de condamnare cu liberarea de pedeapsă sau, după caz, sentinţei de condamnare fără stabilirea pedepsei, instanţa argumentează în baza căror temeiuri, prevăzute de Codul penal, adoptă sentinţa dată.

9 ianuarie 2020