Stabilire cu traiul peste hotare cu copii minori

20 octombrie 2021 105

Buna ziua. După divorț copiii au rămas in familia tatălui, eu însă mi-am schimbat familia după actualul dor și vrem sa ne stabilim cu traiul peste hotare cu copiii. De ce o sa am nevoie de la tatăl copiilor și de care alte acte?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Numele de familie nu generează nici un efect asupra drepturile și obligațiilor părinților.
Prin urmare, în cazul dvs urmează să obțineti un acord autentificat notarial de la tatăl copiilor prin își exprimă consimțămîntul de a vă stabili dvs cu copii peste hotare.

22 octombrie 2021