Stabilirea copilului minor peste hotare

24 iunie 2022 35

Bună! Sunt divorțată și am un copil din căsătorie. În urma deciziei judecătorești, domiciliul copilului a fost stabilit cu mine. Dacă vreau să mă stabilesc cu copilul peste hotarele țării, iar tatăl refuza sa îmi dea acordul, care e procedura, ce pot face? Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Maria, este Legea nr. 629 din 09.11.1994 ” Cu privire la ieșirea și instrarea în R.M. ”, art. 3 al. 5 prevede, că în cazul în care unul dintre părinții copiilor în vîrstă pînă la 18 ani nu acceptă ieșirea acestora din R.M., refuzul se constă în instanța judecătorească... mai detaliat de drept comun. Așadar, DVS puteți apela la viberul de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta mai amănunțit. Puteți apela și astăzi, chear și acuma.

25 iunie 2022