Stabilirea cu traiul peste hotare

9 mai 2023 34

Bună ziua. Doresc să mă stabilesc cu traiul în străinătate împreună cu copilul minor, însă tatăl copilului nu este de acord. Ce pot face în această sotuație, dacă nu am nimic împotrivă ca tatăl să viziteze copilul, iar copilul să vină în vacanță la tata?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Refuzul acestuia se atacă în instanța de judecată.

10 mai 2023
  • Jurisconsult

Buna Maria, eu am să vă comunic, ce spune legislația în vigoare Legea nr. 629 din 09.11.1994 ” Cu privire la ieșirea și întoarcerea în R. Moldova ”, art. 3 al.5 a prezentei legi prevede următoarele ” în cazul în care unul dintre părinții copiilor în vârstă de 18 ani... mai detaliat nu acceptă ieșirea acestora din R.M., refuyzul se constă în instanța de judecată, de drept comun ”. O să pregătiți documentele corespunzătoare : buletinul DVS, certificatul de căsătorie, copia certificatul de naștere a copilului. De dorit o adresare înscris față de soți, ca el să vă refeze, de dorit tot înscris.

11 mai 2023