Stabilirea domiciliului

27 decembrie 2019 91

Buna ziua. Persoana e divortata, dupa divort a cumparat un apartament, dar are si casa pe pamant, nu au facut partajul averii. Apartamentul e bun personal, iar casa de locuit e proprietate comuna. Dupa cativa ani, a vandut apartamentul si traieste in casa pe pamant. Acuma cei de la Evidenta Populatiei refuza sa-i puna in buletin viza de resedinta in casa unde locuieste o viata intreaga (casa pe pamant). Ei spun ca sotul e unicul proprietar al casei si nu vor s-o puna la evidenta. Acest lucru face imposibil ca persona in cauza sa-si poata primi de 2 luni pensia pentru limita de varsta. Va rog frumos, o indrumare, un sfat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Urmează să se facă partajarea bunurilor și stabilit cotele, reieșind din faptul că persoanele au obținut imobilul în timp ce erau în căsătorie, sau sa le probați celor de la Evidența populației că persoanele erau căsătoriți.
Problema e că anterior se făcea doar cite o inscripție la cadastru privind proprietarul, iar... mai detaliat o evidență privind aflarea persoanei în acel moment în căsătoriei nu era centralizată.

Daca pe cale amiabilă nu se clarifică, situația va genera o acțiune în instanță, pentru soluționarea litigiului.

27 decembrie 2019
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua!

Ați putea găsi mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/viza-de-resedinta-i-ce-drepturi-ofera-si-care-este-procedura-inscrierii/

12 iulie 2020