Stabilirea domiciliului copilului in cadrul procesului de divort

30 august 2019 24

Buna ziua. Sunt in proces de divort, pe care sotul il tot amana. Avem un copil de 10 luni si eu am cerut sa fie stabilit domiciliul copilului cu mine, el ar vrea cu el. Mentionez ca nu sunt fumatoare, nu consum alcool, am casa scrisa pe mine in care fac reparatie. El nu are nimic. Ar putea sa-mi ia copilul? Cum sa procedez? Ce sanse are?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În urma circumstanțelor indicate de dvs ar urma să decidă cu dvs dat fiind faptul că puteți asigura dezvoltarea și creșterea copilului. Mai mult că atât după cum am mai indicat practica judiciară arată că aceștia sunt lăsați de cele mai deseori în grija mamei.

31 august 2019