Stabilirea domiciliului copilului născut în afara căsătoriei

29 august 2024 0

Bună ziua. Am trăit cu un bărbat mai mult de 3 ani, fără a fi căsătoriți, și avem un copil. Recent ne-am despărțit. Cum se stabilește domiciliul copilului în această situație?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Silvia, copilul minor rămâne cu mama lui, așa este prevăzut în hotărârea instanței, tata copilul nu e în drept să intervină.

31 august 2024
Oxana Camaeva
  • Avocat

Buna ziua, de obicei copilul ramine cu mama, daca doriti- puteti stabili graficul la notar prin acordul, daca aveti un litigiu - se stabileste de catre instanta de judecata.

31 august 2024
Mihai Gherbovei
  • Avocat

buna
sau amiabil la intelegerea parintilor sau cu o actiune in judecata pentru stabilirea domiciliului copilului minor, dupa necesitate si a a pensiei de intretinerea minorului
adresati-va la un avocat pentru consultatie calificata
succese

2 septembrie 2024