Stabilirea domiciliului copilului peste hotare

27 iulie 2017 90

Buna ziua! Am 30 de ani si am un copil minor de 2 ani si jumatate. Cu fostul soț suntem divorțați de un an și jumătate, dar locuim separat de când copilul avea 3 luni. Acum am primit o ofertă de muncă în Romania. Mi se oferă un salariu de 500 de euro si cazare - o garsoniera. Fostul sot achita pensie alimentara in valoare de 900 de lei si are grafic de a lua copilul la domiciliul sau in prima si a treia sambata din luna de la 9.00 la 17.00. Eu as vrea sa plec la munca, dar sa imi iau si copilul cu mine. Fostul sot refuză sa ii permita copilului sa plece. Vreau sa il actionez in judecata. Spuneti-mi va rog daca am sanse de castig si ce ar trebui sa fac. Vă mulțumesc mult!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Veronica.
Legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova prevede la art. 1 alin. 4 ca: În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor... mai detaliat reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.
Conform art. 3 alin. 5 din aceeasi lege: În cazul în care unul dintre părinţii copiilor în vîrstă de pînă la 18 ani nu acceptă ieşirea acestora din Republica Moldova, refuzul se contestă în instanţa judecătorească de drept comun competentă.

28 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Din păcate întradevăr nu ar exista o soluție prin care a-ți putea să-l privați pe soțul dvs de dreptul său să îți vadă copii, deoarece legislație prevede expres nevoia acordului său la stabilirea cu domiciliul peste hotarele țării și totodată acesta își asumă responsabilitatea la achitarea pensiei alimentare... mai detaliat de unde rezultă că nu exista nici un impediment și motiv de a putea lua copilul de lângă acesta.

Trebuie să înțelegeți faptul că acesta la fel este părintele copilului și are drepturi egale față de el ca și dvs...

28 iulie 2017

Vă mulțumesc pentru răspuns! Voi acționa în judecată, că nu cred ca e normal să fim prizonieri pentru 900 de lei.

28 iulie 2017