Stabilirea domiciliului minorului

3 octombrie 2018 177

Avem cu sotia un copil de 4 ani. Ultimii 2 ani eu am avut grija de copil, sotia fiind plecata peste hotare. Acum 2 luni ea a venit in concediu, eu i-am permis sa plece cu copilul in sat la parintii ei, iar ea a plecat peste hotare cu minorul fara ca eu sa stiu ceva. L-a dat la gradinita acolo si nu are de gand sa se mai intoarca, nu-mi permite sa vorbesc cu el. A depus cerere pentru divort si stabilirea domiciliului minorului. E posibil sa fie stabilit domiciliul copilului cu mama in Franta? Am scris plangere la procuratura, dar nu stiu daca la noi in RM se mai face dreptate. Daca nu dau acord la divort si astept sa treaca termenul de 3 luni de cand a scos copilul din tara, este posibil sa fie trasa la raspundere si sa-l intoarca pe copil acasa?

Jurist comments 4

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Sergiu, în conformitate cu art. 1 alin. (4) din Legea nr. 269 din 09.11.1994, În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul... mai detaliat acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.
În cazul în care soția dvs, nu o să întoarcă copilul în termenul de 180 de zile, aceasta va fi pasibilă de răspundere, plângerea depusă la procuratură este una benefică.

4 octombrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Articolul 207 din Codul Penal, stabilește răspunderea pentru asemenea fapte.

4 octombrie 2018

In termen de 180zile trebue sal intoarca? Stiam ca nu mai mult de 3luni are dreptul sa fie peste hotare cu minorul fara acordul meu

6 octombrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Fiecare stat are regulile proprii in partea ce tine de regimul de sedere a strainului pe teritoriul statului sau. Respectiv 90 zile intro perioada de 180 zile. Aveti dreptate 3 luni.

6 octombrie 2018