Stabilirea locului de trai al copilului minor după divorț

6 august 2017 243

Buna ziua. Sunt mama unui copil de 7 ani si sunt divortata de 5 ani, vreau sa stiu daca pot să mă stabilesc cu traiul în România împreună cu copilul fără acordul tatălui. Atât eu, cât si copilul avem cetățenie română şi moldovenească. În hotărârea judecății de divorț nu se specifică stabilirea locului de trai al copilului cu nici unul dintre parinți. Tatal copilului este cetățean doar al R. Moldova. Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Copilul minor în urma divorțului deobicei rămâne în grija mamei, legislația în vigoare rpevede că dacă doriți să vă stabiliți cu copilul minor într-o altă țară cu domiciliul este nevoie de acordul celuilalt părinte....

Totuși în cazul dvs nu cred să fie nevoie de acordul acestuia deoarece copilul cât și... mai detaliat dvs aveți cetățenie română ceea ce reiese că sunteți cetățeni și ai României iar domiciliere în acest stat nu presupune schimbul traiului într-o altă țară de unde reiese că nu aveți nevoie de acordul tatălui .

6 august 2017