Stabilirea paternitatii in instanta

1 martie 2021 34

Puteți să mă ajutați? În cererea de chemare în judecată pentru recunoașterea paternității în procedură specială, cu titlul de petiționar nr. 1 o indic pe mamă și petiționarul nr. 2 este copilul minor, al cărui interese de asemenea le reprezintă mama. Așa e corect? Cine poate să mă ajute cu un sfat?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

În procedură specială de constatare a recunoaşterii paternităţii se indică doar petiţionarul care este mama copilului şi se indică persoana interesată-tatăl copilului. Dvs. sunteţi în calitate de petiţionar, ca părinte care reprezintă interesele copilului.

2 martie 2021