Stabilirea paternitatii si incasarea pensiei de intretinere

11 decembrie 2019 135

Buna ziua! De mai bine de 2 ani ma judec cu fostul concubin care nu recunoaste copilul minor nascut in afara casatoriei si nici nu doreste sa il intretina in niciun fel. Am efectuat testul serologic care spune ca nu se exclude ca paratul sa fie tatal biológic, insa el nici acum nu recunoaste ca el este tatal. Pot cere test ADN? Instanta il poate obliga sa-l faca? Asta este unica proba prin care as putea demonstra ca este el tatal biologic. Cum sa procedez? Ce sanse am daca efectuez acest test ADN? Pot incasa pensie alimentara daca testul ADN arata ca este tatal? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua, puteți înainta o acțiune în instanța de judecata și anume să depuneți o cerere cu privire la stabilirea paternității, instanța va dispune efectuarea expertizei ADN și deja în cazul dacă se stabilește paternitatea atunci dumneavăastră puteți solicita încasarea pensiei alimentare.

O zi buna!

18 decembrie 2019