Stana in ograda

30 iulie 2018 59

Buna ziua. Am hotarat sa apelez la ajutorul Dumneavoastra, deoarece nu mai stiu cum sa procedez! De 13 ani traiesc practic intr-un infern! Chiar in spatele casei am o stana de peste 100 de capete de oi! Puteti sa va imaginati ce inseamna aceasta - nu pot deschide un geam nici vara, nici iarna, nu pot sa ma odihnesc din cauza zbieratului atator animale, nu pot pune nimic in gradina, deoarece chifteritele (asa numite in popor) mananca semintele etc., pot continua la nesfirsit! Am apelat de mai multe ori si la Ecologie si la alte instante, dara fara rezultat! Se sfarsea totul cu o amenda simbolica si cu genti pline de miei si branza in semn de recunostina! Ma ia groaza cand ma gindesc ca vine iarna si o sa le aduca acasa, pe vara oile sunt duse la stana. In afara de toate cele expuse mai sus, dimineata pe la orele 5 si seara dupa ce se intuneca, toate resturile si gunoistea de la oi nu este dusa, ci arsa in ograda! Puteti sa va imaginati ce miros neplacut se raspindeste. Uite asa traim mai mult de 13 ani si nu putem pune punct acestui dezastru! Inteleg ca este o sursa de supravietuire pentru vecini, dar supravietuiesc pe contul sanatatii celor din jur! Va rog sa ne indrumati cum sa procedam, ce putem face? Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Ati scris ca vecinul a fost amendat. In baza carui articol? Trebuie de vazut ce sanctiune a fost aplicata, si cum s-ar putea sa fie utilizate documentele respective pentru re-initierea procesului contraventional, sau ca proba in cadrul unui proces civil.
In general, unica solutie ramasa ar fi sa depuneti o... mai detaliat cerere de chemare in judecata. Insa, in acest caz trebuie sa specificati cu ce titlu detine vecinul acel teren unde e amplasata stana. De exemplu, daca acel teren este detinut si inregistrat anume cu destinatia respectiva - atunci influentele pe care le-ati mentionat (miros, galagie, etc) se considera de lege ca trebuie sa le suportati. Daca insa, in preajma stanei este un intreg cartier rezidential, adica mai locuiesc si alti proprietari prin preajma, si vecinul nu a respectat distantele prevazute in regulamente,, s-ar putea depune o cerere de chemare in judecata, fie ea si comuna a tuturor proprietarilor de terenuri invecinate, prin care sa solicitati sa se dispuna interzicerea de a detine acea stana in zona respectiva. In acest sens, actiunea in judecata va trebui sa fie precedata atat de un proces cu privire la contraventie (preferabil emis recent), dar si de procese-verbale emise de Inspectoratul Ecologic, in primul rand cu privire la indicatorii calitativi ai apei/solului din preajma. In plus, ati putea apela si la alte institutii care sa-l verifice minutios pe vecin, de ex. cadastru, Inspectoratul de Stat in constructii, Primarie, etc (scop- sa identificati daca vecinul practica activitatea legal, si pentru a gasi omisiuni pe care ulterior le puteti folosi in favoarea Dvs.) .

30 iulie 2018