Stăpâna apartamentului pe care l-am închiriat un timp nu vrea sa întoarcă avansul

24 martie 2023 67

Bună ziua. Ce pot face în situația când stăpâna apartamentului nu vrea sa întoarcă avansul după ce ne-am mutat de la ea din cauză că a apărut foarte mult mucegai? Menționez că nu închiriam oficial. Acum, când am rămas cu 2 copii fără bani, dă vina pe noi că a apărut mucegaiul și nu dorește sa întoarcă banii. Măcar să o pedepsesc cumva să achite amendă pentru că dădea în chirie apartamentul care nu îi aparține. Vă rog, un sfat cum să procedez mai departe.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Pentru a sesiza serviciul fiscal de stat privind încălcarea legislaţiei fiscale, apelaţi
0 8000 1525 apoi tastaţi butonul 3

25 martie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

...se pune întrebarea: aveți vreun înscris/recipisă privind primirea avansului........... ...........apar diferite aspecte de probațiune.........dar achitați ei banii sub recipisă sau nu, că ea poate oricând spune că nu i-ați achitat pentru o anumită perioadă.........trebuia să vă gândiți anticipat și să tergiversați achitarea pentru ultima lună din contul avansului sau să... mai detaliat o informați în scris anticipat că mai stați o lună din contul avansului.........

26 martie 2023