Stapana apartamentului unde stau in chirie vrea sa-l vanda si ma da afara cu copil mic

13 septembrie 2019 192

Buna ziua. Stau in chirie de 1 an, am copil mic, iar stapana vrea sa-si vanda apartamentul si ma obliga sa-i fac reparatie cosmetica (vopsit pereti antreu, instalare jaluzele care au cazut, nefiind fixate corespunzator). Contractul e scris de mana pe o foaie unde este indicat chiria, e in bloc nou, iar chiria nu e ieftina. Stapana fiind peste hotare, chiria a fost achitata lunar prin transfer. M-a insultat si cand o contrazic, zice ca ma da afara, dar chiria e achitata pana pe 7 octombrie, plus o suma de gaj, pe care nu vrea s-o intoarca. Are dreptul sa ma evacueze cu copil fara un termen? Cum as putea sesiza Inspectoratul Fiscal? Sunt obligata sa fac reparatie? De la noi personal au fost cateva urme de la carut in antreu, pe care le-am spalat. Chiriasul anterior a lasat mizerie in apartament. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Totul depinde de contract, daca obligația de reparație nu există, nu veți face, cu condiția ca nu sunteți vinovați in careva defecte.
In privința evacuarii, iară e vorba de contract, daca este un termen limită stabilit, nu e posibil evacuarea inainte de termen in lipsa acordului tuturor participanților.
Puteți sesiza fiscul... mai detaliat pentru neplata de impozite de catre proprietar al imobilului.

2 noiembrie 2019