Stare civilă

6 decembrie 2018 25

Bună ziua. Am o asa intrebare: am dat la divorț cu fostul meu sot, dar eu nu am împlinit încă vîrstă de 18 ani. Actul de divorț oficial îmi vine tocmai peste o luna, dar eu am nevoie să plec peste hotare. Pot să plec si cum? Trebuie mama sa-mi facă procura?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Prin căsătorie, Dvs ați obținut capacitatea juridica deplină de exercițiu.
Respectiv, nu aveti nevoie de acordul părinților pentru traversarea frontierei de stat, si nici pentru incheierea oricaror acte juridice.

6 decembrie 2018