Statut de mostenitor

7 septembrie 2023 3

Buna ziua. Parintele meu a decedat in 2009, iar eu fiind unicul copil nu am facut mostenirea la notar in termen de 6 luni. De la primaria unde tatal meu decedat a avut domiciliul am primit 2 acte, in care se confirma ca eu mostenesc toata averea lasata de parintii mei. Intrebarea mea este care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a capata legal statutul de mostenitor? Cu ce model de cerere in judecata ma pot adresa? Cum trebuie sa sune actiunea in judecata, ca sa obtin statut de mostenitor, iar mai apoi cu hotararea instantei sa ma pot duce la notar sa-mi dea certificat de mostenitor? Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Oxana! Vă pot ajuta. Să vă explic pașii de urmat prin comentariu necesită multe detalii in care se pot ceva omite fie din partea mea, fie din partea dvs. Vă propun să apelați la nr. de telefon 069049267 pentru asistență juridică.

7 septembrie 2023
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
deci, la momet, pentru a putea deschide dosarul succesoral, urmează să vă adresați în instanță cu cerere privind acceptarea succesiunii prin intrarea în posesie sau cerere privind repunerea în termen.
propun să otați pentru acceptarea succesiunii prin intrarea în posesie, dat fiind faptul că o hotărîre pe un asemenea caz nu... mai detaliat v-a fi limitată în timp și este mult mai convenabilă și ușor de obținut (în prezența probelor necesare).
După ce se obține o astfel de hotărîre, mergeți la notarul cel mai apropiat locului de domiciului al decedatului, la îndemînă urmează să aveți:
1. certificatul de deces,
2 certificatul dvs de naștere (unde persoana este identificată ca tată)
3 buletinul dvs.
4 certificat despre ultimul loc de domiciliu al defunctului (se obține de la oricare subdiviziune al ASP (centru multifuncțional).
acestea ar fi actele și acțiunile inițiale, ulterior urmează să aveți actele pe imobil sau bunurile ce urmează să le moșteniți (original), notarul ar putea să vă ghideze, sau reveniți cu întrebări pentru concretizare.

8 septembrie 2023