Sticle vopsite cu inscriptia vizibila a producatorului

10 martie 2018 26

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati: sotia se ocupa cu decupajul sticlelor, sticle vopsite personalizate. Este vreo incalcare a legislatiei daca se vede cine e producatorul sticlei? Se permite de a plasa pe retelele de socializare aceste sticle.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Daca este un hobby - probabil ca nu. Daca se face frumos - producatorii, in asa fel, vor beneficia de promovare (reclama) gratuita.
Daca se face in scopuri comerciale - unii producatori ar putea avea obiectii la asocierea marcilor lor comerciale cu activitatea comerciala a sotiei Dvs. si ar putea cere... mai detaliat incetarea acesteia. Daca activitatea sotiei Dvs. nu provoaca despagubiri producatorilor respectivi - putin probabil ca ei pot pretinde la despagubiri financiare.

16 martie 2018