Stingerea antecedentelor penale

24 octombrie 2018 382

Am avut deschis dosar penal in 2009 pentru furt, amenda a fost achitata la fel in 2009. Stingerea antecedentelor penale este automata? Sau care e procedura? La cat timp are loc aceasta? Si daca dupa asta depun o cerere de eliberare a cazierului judiciar, nu mai figureaza dosarul penal?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Potrivit art. 111 alin. (1) lit. e) din Codul Penal, Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele: condamnate la o pedeapsă mai blîndă decît închisoarea – după executarea pedepsei.
Respectiv, dvs., nu aveți antecedente penale.

24 octombrie 2018