Stingerea unei datorii a unei companii, prin stingerea unui avans al altei companii de la acelasi furnizor

23 iulie 2018 83

As dori o consultatie privind stingerea unei datorii a unei companii, prin stingerea unui avans al altei companii de la acelasi furnizor. O zi frumoasa!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Ideal ar fi ca Compania 2 sa cesioneze dreptul asupra avansului catre Compania 1.
Apoi Compania 1 va stinge obligatia sa prin compensare (stingerea obligatiilor reciproce).
Dar sa nu uitati ca Compania 1 va datoria Companiei 2 pretul cesiunii, egal cu marimea avansului.

25 iulie 2018