Stipularea salariului in valuta straina in contractul individual de munca

12 noiembrie 2019 180

E posibil de prevazut in contractul individual de munca salariul in valuta straina, recalculat in moneda nationala conform cursului valutar din ultima zi lucratoare a lunii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Articolul 29. Formele de plată a salariului
(1) Salariul se plăteşte în moneda naţională a Republicii Moldova.
[Art.29 al.(1) modificat prin LP242-XVI din 20.11.08, MO237-240/31.12.08 art.860]
(2) Se permite plata salariului prin cecuri de numerar sau mandate poştale. Modul de plată a salariului prin cecuri de numerar sau... mai detaliat mandate poştale se stabileşte de Guvern, de comun acord cu Banca Naţională a Moldovei.
(3) Se interzice plata salariului în natură, inclusiv în formă de băuturi spirtoase, produse de tutun sau substanțe stupefiante.

În cazul cînd în contractul individual de munca este expres prevăzut achitarea salariului în monedă națională, nu vad o problema de a stabili cuantumul acesteia în valută străina. Aceste prevederi la fel le puteți gasi și pe saitul Serviciului Fiscal de Stat.

12 noiembrie 2019