Stramutarea cauzei la instanta de la domiciliul meu

24 septembrie 2023 3

Buna ziua. Am o judecata in Soroca in legatura cu conditiile de detentie, dupa ce am fost eliberat si in prezent locuiesc in Balti. Cum pot sa obtin ca judecata sa aiba loc in Balti?

Jurist comments 1

Vladislav  Dobrea
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Cauza penală se judecă de instanţa în raza teritorială a căreia a fost săvîrşită infracţiunea. Dacă infracţiunea este continuă sau prelungită, cauza se judecă de instanţa în raza teritorială a căreia s-a consumat ori a fost curmată infracţiunea.

25 septembrie 2023