Stres in timpul sarcinii

26 februarie 2023 50

Buna! Sunt insarcinata si sarcina este cu riscuri. Am fost internata, dupa care mi s-a prescris repaos la pat, calmante si alte medicamente. Cu sotul suntem despartiti din momentul cand am aflat despre sarcina. Urmeaza sa divortam. Noi avem deja un copil. Sotul locuieste peste hotare si suna ca sa comunice cu copilul, iar eu raspund la aceste apeluri video. Sotul nu contribuie cu nimic la intretinerea copilului sau a mea in perioada sarcinii (tratamente, haine si alte lucruri pentru bebelusul care vine). Nu mai rezist psihologic sa-l vad sau sa-l aud pe sot. Pot sa nu mai raspund sau va folosi acest fapt impotriva mea la procesul de divort? Nu vreau sa-i interzic contactul cu copilul, doar ca fiind singura, des internata si fara nicio sustinere sau ajutor din partea lui, intru intr-o stare de panica si nervozitate cand suna. Multumesc.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună.
Vă sugerez să înaintați o cerere de încasare a pensiei de întreținere.
De asemeneea, puteți să-l obligați să achite pensie și pentru Dvs.
Articolul 82. Obligaţia soţilor de a se întreţine reciproc
(1) Soţii îşi datorează întreţinerea materială reciprocă.
(2) În cazul refuzului de a acorda întreţinere şi dacă între soţi nu există un... mai detaliat contract privind plata pensiei de întreţinere, dreptul de a porni o acţiune în instanţa judecătorească privind încasarea acesteia de la celălalt soţ îl au:
b) soţia în timpul gravidităţii;
c) soţul care îngrijeşte copilul comun timp de 3 ani după naşterea acestuia.

27 februarie 2023