Studio foto/video

17 iulie 2023 3

Bună ziua. Cu 10 luni în urmă am făcut nunta, la care am angajat o echipa foto/video și nici până în ziua de azi nu am primit materialul. În contractul lor a fost specificat că vom primi totul în termen de 5 luni și că în caz că ei pierd materialul, ne restituie banii, însă nu a fost specificat ce se întâmplă în caz că ei nu ne prezintă materialul gata și din cauza asta când le zic că mă adresez la politie, ei mă iau în râs. Ce putem face în așa caz? Are sens să ne adresăm la poliție?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Puteți solicita penalitatea de întârziere. Expediați o cerere prealabilă în adresa acestora, iar dacă nu soluționează problema - vă adresați în instanța de judecată. Dvs sunteți protejați de Legea consumatorului.

Articolul 21. Obligaţiile prestatorului (executantului)
... mai detaliat la prestarea serviciului (executarea lucrării)
(1) Prestatorul (executantul) este obligat să asigure prestarea serviciului (executarea lucrării) în termenele şi condiţiile stabilite în reglementările specifice în domeniu sau stipulate în contractul de prestare a serviciului (executare a lucrării).
(2) Dacă prestatorul (executantul) nu a început la timp prestarea serviciului (executarea lucrării) sau dacă, în timpul prestării serviciului (executării lucrării), a devenit clar că serviciul (lucrarea) nu va fi îndeplinit în termenul stabilit, sau dacă termenul de prestare a serviciului (executare a lucrării) a expirat, consumatorul este în drept, opţional:
a) să fixeze prestatorului (executantului) un nou termen, în cadrul căruia el trebuie să înceapă şi să finalizeze prestarea serviciului (executarea lucrării), şi să ceară reducerea preţului pentru serviciu (lucrare);
b) să rezilieze contractul de prestare a serviciului (executare a lucrării) şi să revendice repararea prejudiciului cauzat prin încălcarea termenelor de începere şi/sau finalizare a prestării serviciului (executării lucrării).

Articolul 32. Responsabilitatea vînzătorului, prestatorului pentru încălcarea termenelor stabilite
(1) Pentru încălcarea termenelor prevăzute la art.18 alin.(7) şi (20) şi art. 181 alin. (1), vînzătorul, prestatorul achită consumatorului pentru fiecare zi (oră, dacă termenul a fost stabilit în ore) depăşită o penalitate în mărime de 1% din preţul produsului, serviciului în vigoare la data examinării reclamaţiei consumatorului.

Dacă aveți nevoie de serviciile unui avocat, puteți să-mi lăsați un mesaj pe e-mail: scobiola97@mail.ru

17 iulie 2023