Stupi cu albini amplasati ilegal

5 iunie 2020 46

O familie din sat tine albini si a instalat stupii chiar pe pasunea unde alti gospodari duc animalele la pascut. Nu demult a avut loc un caz cand ele au atacat aceste animale care pasteau in apropierea stupilor, iar in urma acestui atac a murit un cal. Cine este vinovat in cazul dat? Poate stapanul calului sa recupereze paguba sau este vina lui?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Urmează de stabilit motivul decesului animalului prin confirmare oficială-expertiza, si in asa caz ar fi posibil de solicitat despăgubiri. Totul tine de probe

6 iunie 2020