Succesiune

4 ianuarie 2018 74

Buna ziua. Am nevoie sa depun in instanta de judecata cerere privind repunerea in termen pentru acceptarea succesiunii. As putea solicita un avocat gratuit pentru acest serviciu? La cine trebuie sa ma adresez? Si aproximativ in cit timp as primi un raspuns? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Buna seara, pentru un avocat gratuit puteti apela la centrul national de asistenta juridica garantata de stat, sau as putea sa va ajut eu, o seara buna

5 ianuarie 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,
Conform Legii cu privire la asistenţa juridică garantată de stat, au dreptul la asistenţă juridică calificată garantată de stat (avocat pe care îl plăteşte statul şi nu clientul) persoanele care au nevoie de asistenţă juridică în cauze contravenţionale, civile şi de contencios administrativ, însă nu... mai detaliat dispun de suficiente mijloace pentru a plăti aceste servicii, cauzele fiind complexe din punct de vedere juridic sau procesual. Se acordă asistenţă juridică calificată persoanelor al căror venit este mai mic de nivelul venitului stabilit de Guvern pentru beneficiere de asistenţă juridică. La calcularea venitului solicitantului de asistenţă juridică garantată de stat, se iau în considerare veniturile şi cîştigurile lunare medii din 6 luni calendaristice anterioare lunii în care a fost depusă solicitarea.
Mai multe detalii găsiţi aici: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=325350
şi aici: http://cnajgs.md/
servus

11 ianuarie 2018