Succesiune

14 mai 2019 78

Salut. Suntem 3 frați cu familii formate. Mama a decedat 6 ani in urma, fără sa facă testament. Timpul de 6 luni de intrare in posesie ca moștenitori a trecut deja. Am încercat sa ma adresez in instanța de judecată, dar m-au consultat sa vizitez mai intâi un avocat specializat. Acesta m-a trimis la cadastru, unde la randul lor au cerut acordul a trei frati împreuna pentru a fi eliberat documentul. Noi ca frați nu ne înțelegem și eu am mânile legate și nu stiu cum sa ma mișc înainte. Va rog mult, un sfat, și cum sa procedez, dacă nu am legătura și acord cu frații? Mulțumesc mult.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Situația poate fi soluționată/ puțin mai ușor decît a fost descrisă, însă urmează a vedea ce acte aveți la mînă pentru a vă enunța dacă e nevoie de acțiuni suplimentare la moment.
E nevoie de a fi inclus și un notar, astfel, în lipsa fraților veți putea desinestătător să... mai detaliat ridicați toate actele necesare pentru a va adresa instanței cit și ulterior la notar pentru a deschide dosarul succesoral cit și a moșteni.
Pe viitor, dacă frații nu vor reacționa, puteți moșteni întreaga avere de dacă sunteți unic succesor care a intrat în posesiea acesteia cît și unic pretendent.
Pentru asistență mă puteți contacta dacă considerați necesar.

15 mai 2019