Succesiune cu mai multe necunoscute

4 septembrie 2024 0

Bună ziua. Bunicul meu a decedat (26.08.24), iar bunica - încă în ianuarie 2005. Au trei copii și doi din aceștia vor să-mi facă procură ca să-i reprezint în procedura succesorală. Al treilea, însă, este in Rusia și de 27 de ani nu are niciun act de identitate, în afară de certificatul de naștere eliberaty pe timpul URSS. El nu pretinde la moștenire, dar nici nu vrea (sau nu poate, din spusele lui) să vină în Moldova.
Având în vedere cele de mai sus, am următoarele întrebări:
1. Cât timp avem la dispoziție pentru a cere deschiderea procedurii succesorale?
2. Pentru perfectarea unei procuri este nevoie de prezența ambelor părți, sau este suficient să se prezinte doar partea care face împuternicirea? Care este perioada maximă pentru procura? Cunosc că de obicei se fac pe un an, dar am prefera să fie pe mai mulți ani.
3. Ce soluții mai avem în situația de mai sus?
4. Pot să mă adresez la oricare notar sau este neapărat la notarul din raza teritorială a imobilului?
Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Vă putem ajuta. Pentru detalii și ajutor juridic, apelați la nr. de telefon 069049267

5 septembrie 2024
Mihai Gherbovei
  • Avocat

buna
speta dvs este destul de complexa si in diferite proceduri de mostenire, cheltuieli financiare vor fi considerabile.... succint rs la intrebari:
1. depinde care procedura... 10 ani
2. suficient cel care semneaza imputernicirile... max 3 ani
3. mai multe
4. dupa ultimele modificari la oricare notar, daca cel ales de dvs accepta

recomand... mai detaliat de a apela la un avocat pentru suport juridic calificat
Daca considetrati ca veti reusi va urez succese

5 septembrie 2024