Succesiune cu neintelegeri intre mostenitori

3 aprilie 2020 169

Buna! Bunicul meu a decedat anul trecut in august si a lasat apartamentul mostenire celor 2 copii ai sai, si anume tatal meu si sora acestuia. Matusa a venit urgent din Canada sa se ocupe ea de tot (inmormantare etc.), pe tatal meu nu la lasat sa faca nimic spunand ca se descurca ea. Mai apoi s-a apucat sa faca urgent renovari majore in apartament, scoțând afara tot din casa fara ca tata sa vada. Ea doreste sa pastreze apartamentul si sa-l despagubeasca pe tata, dar cu o suma dorita de ea, nu cu valoarea adevarata a apartamentului. Noi am refuzat, asa s-a ajuns sa ne luam fiecare avocati.
Noi nu am intrat in acel apartament, matusa a plecat inapoi in Canada, iar apoi a venit cu amenintari si pretentii in adresa noastra.
Intrebarea este daca are ea voie sa goleasca apartamentul, fara sa se imparta ce era acolo, indiferent de valoarea lor? Are dreptul sa ne restrictioneze accesul la bunul lasat mostenire?
Tata a facut la notar acceptul de mostenire inca de atunci, urmand sa facem fara ea partea tatalui de succesiune.
Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Dacă ați înregistrat dreptul de proprietate asupra cotei ce revenea tratatului dumneavoastră, atunci deveniți coproprietar, și atît timp cît nu e stabilit modul de folosire a imobilului, va puteți folosi de intreg apartamentul fara limitări, astfel mătușa nu era în drept de a gospodari după bunul său plac, cu doar... mai detaliat în limita drepturilor ce ii revin, astfel la moment sunt abuzuri.
Daca e vorba de răscumpărare a cotei ce va aparține, atunci se face doar dacă o acceptă ambele părți, contrar, nu va avea loc tranzacția sau se va soluționa prin instanță, unde fiecare parte își va proba poziția în partea ce tine de suma răscumpărării sau continuarea coproprietății comune pe cote părți.
Totul depinde de situația pe caz, urmează a studia situația din scurt.

Pentru început, daca aveți avocat, va consultati cu el și nu mergeți prin mahala.

3 aprilie 2020