Succesiune, mostenitorii nu pot ajunge la un acord

16 septembrie 2022 121

Buna ziua. Dupa decesul recent al tatalui, eu si fratele trebuie sa mostenim (in parti egale) casa si cateva terenuri agricole. Fratele locuieste in casa mentionata si nu doreste sa ajungem la o intelegere cu privire la divizarea masei succesorale. Eu, pe de alta parte, imi doresc sa impartim tot ce am mostenit. In prezent nu locuiesc in Moldova. Caut un avocat care poate sa ma reprezinte in rezolvarea situatiei descrise. Multumesc

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
E posibilă reprezentarea in baza unei procuri, mă puteți contacta,
situația descrisă complică posibilitatea de a obține o soluție amiabilă, astfel, in lipsa acordului sau colaborării este inaltă șansa ca cazul sa ajungă in instanța de judecată pe anumite segmente, însă o soluție oricum poate fi identificată.

16 septembrie 2022