Сum pot sa las mostenire casa fiicii fara sa pretinda si feciorul?

9 iunie 2017 54

Am 2 copii. sint vaduva pensionara bolnava. vreu sa fac mostenire fiicii casa da feciorului cotele de pamint. cum pot proceda daca fecioru ii kasatorit de 14 ani si nu traeste cu mine da de la evidenta nu se scoate ca sai ramie dupa decesul meu si lui jumate de casa. de ajutat ma ajuta fiika eu vreu sa trec tot dupa ea. cum spune legea?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Gauteli,
Persoanele pot dispune dupa cum doresc de bunurile sale, iar daca doriti sa lasati mostenire o parte din bunuri la o persoana, chiar si straina, o puteti face la un notar, unde veti scri un testament si din timp veti imparti bunurile dvs dupa cum credeti ca... mai detaliat e mai bine.

11 iunie 2017