Sumă de garanție

19 mai 2024 3

Bună ziua. Am încheiat un acord cu o agenție imobiliară și am primit o sumă de garanție pentru a vinde un apartament. Ulterior, ne-am răzgândit să vindem apartamentul, dar agenția ne cere să întoarcem dublul sumei primite. Este legală pretenția menționată a agenției?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Aurelia, DVS citiți însuși contractul și vedeți dacă e prevăzut așa ceva, anume în contract, dacă nu atuncea ei trebuie să se pună în ” rând ” pentru a primi banii ne prevăzuți de contract.

20 mai 2024
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Potrivit Art.956 alin.(1) Cod Civil al Republicii Moldova, Dacă pentru neexecutarea obligației garantate răspunde partea care a dat arvuna, aceasta rămîne celeilalte părți după rezoluțiunea contractului de către aceasta din urmă. Dacă pentru neexecutarea obligației garantate răspunde partea care a primit arvuna, ea este obligată să plătească celeilalte părți... mai detaliat dublul arvunei după rezoluțiunea contractului de către aceasta din urmă.

In cazul in care aceasta suma a fost achitata cu titlu de ARVUNA (acest lucru trebuie sa fie indicat express in act) , atunci cerintele agentiei imobiliare sunt intemeiate.

Mult succes Aurelia,
Pentru intrebari suplimentare ma puteti contacta pe email: rotaru.help@gmail.com

20 mai 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

HRISTOS A ÎNVIAT!!! Nu întotdeauna ei au dreptate, este necesar să analizăm actele dvs. Pentru ajutor și suport juridic, apelați la nr. de telefon 069049267

20 mai 2024