Sume incasate prin Patreon si DonationAlerts

26 august 2019 124

Fac video educaționale pe YouTube despre programe de gen Photoshop, Ilustrator etc. Cei care privesc clipurile mele, in schimb, imi transmit banii pe Patreon drept mulțumire. Trebuie sa achit impozit din sumele acestea sau se considera donatie si nu se impoziteaza? Plus la asta, mai primesc donatii din alte surse, cum ar fi DonationAlerts.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Se pare ca Dvs practicați activitate de întreprinzător ca persoana fizică, iar din sumele încasate este necesar să achitați impozite.
Pentru mai multe informații va puteți adresa la Serviciul Fiscal de Stat care, oferă consultații gratuite pentru contribuabili.

Succes.

27 august 2019