Sunt amenintat de catre angajator si fortat sa schimb continutul cererei mele de demisie, ce pot face?

15 mai 2018 90

Sunt amenintat de catre angajator cu demitere din diverse motive fabricate + nota negativa in carticica de munca, daca nu schimb continutul (sa scriu din motive personale) si data cererei de demisie (indicand data de azi) pe care am depus-o acum 10 zile. Nu doresc sa schimb continutul cererei si nici data. Pot dovedi faptul amenintarii + am copia cererei mele, cu nota angajatorului, care scrie "sa fiu demis, si data sa fie schimbata". Ce pot face in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Sesizați Inspecția Muncii cu o plângere în conținutul căreia veți relata cele indicate de dvs mai sus or sesizați organul de poliție pentru abuzul din partea angajatorului indicând cât mai multe probe posibile întru demonstrarea vinovăției dacă dispuneți

16 mai 2018