Sunt asigurata sau nu?

18 aprilie 2020 42

Sunt angajata la un Centru de Sanatate ca medic. Am fost in concediu de ingrijire a copilului pana pe 26 decembrie 2019 si din 27 ianuarie 2020 urma sa ies in concediu de maternitate cu alta sarcina. Am scris cerere de concediu de ingrijire de la 3 la 4 ani. Apoi, la indemnul unei persoane, am facut schimbari si am depus o alta cerere prin care am scris concediu din cont propriu de la 27 decembrie 2019 pina la 26 ianuarie 2020, apoi din 27 ianuarie 2020 - concediu de maternitate. Intrebarea mea e urmatoare: Eu am dreptul la asigurare medicala din partea angajatorului sau nu? Pentru ca am fost acum la nastere pe 15 aprilie si la internare mi-au zis ca nu sunt asigurata. Cum procedez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Gravidele sunt asigurate.
Trebuie sa prezentati certificatul medical de sarcina la CNAM.
Nu are nici o importanta daca lucrati sau nu, sau daca sunteti in concediu sau nu.

29 aprilie 2020