Sunt casatorit cu o cetateanca a Ucrainei si nu poate beneficia de concediu de maternitate

11 septembrie 2018 18

Sunt casatorit cu o cetateanca a Ucrainei. Sotia fiind insarcinata, ne-am inscris la evidenta la policlinica conform listei de sector. Ea neavand polita obligatorie, i-a fost oferita gratuit din motiv ca este insarcinata. Lucreaza la fel unde si activa, la o companie IT din Ucraina, chiar de acasa. Locuim in Chisinau. Acum cand a ajuns ca sa putem beneficia de concediu de maternitate, mediciii au refuzat, motivand ca pe teritoriul RM ea nu lucreaza si polita era gratis oferita si nu lucreaza pe teritoriul RM. Unde ne putem macar adresa?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Începeți cu Casa Națională de asigurări Sociale, și Casa Națională de asigurări în medicină sunt instituții de resort în cazul d-stră.

13 septembrie 2018