Sunt cetatean al Moldovei si nu am resedinta

24 decembrie 2018 108

M-am nascut la Causeni, la moment locuiesc in Chisinau la gazda si nu am viza de resedinta. Ce pot sa fac in asa caz?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Alexandru,

În cazul în care proprietarul locuinței unde stați cu gazda este deacord să vă stabilească reședința în locuința respectivă atunci nu este o problemă. Procedura este descrisă mai jos.

Vă adresați la Agenția Servicii Publice, acestea sunt datele de contact:

Adresa: mun. Chişinău, str. Aleksandr Pușkin, 42,
Tel.: (+373 22) 25-70-70
email:... mai detaliat anticamera@asp.gov.md, asp@asp.gov.md

Cererea pentru înregistrarea la reşedinţă se depune personal. Urmează să aveți cu Dvs. actul de identitate de uz intern.

Urmează să prezentați acordul proprietarului pentru asemenea înscriere, precum și contractul de chirie a locuinței.

Taxa este de 10 lei.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

25 decembrie 2018
Valentin Ciuric
  • Avocat
17 iulie 2020